
"Grzech w Raju"
"Grzech w Raju" - Raj na Kaszubach
Kameralny festiwal, gdzie wibracja muzyki spotyka się z wibracją natury. To autorski festiwal Grzecha Piotrowskiego, stworzony we współpracy z właścicielami magicznego miejsca — Raju na Kaszubach.
„Poznaliśmy się przez Instagram, moje video z koncertu urodzinowego i spontanicznego występu Borysa Szyca zafascynowało Asię. Napisała kilka słów, moja odpowiedź była błyskawiczna - „pięknie tam u Was w Raju na Kaszubach” - „zatem wpadajcie”. I wpadliśmy. A skoro Grzech przyjechał do Raju, to dlaczego nie zrobić micro festiwalu? Nazwa w oczywisty sposób tłumaczy wszystko. Oto Grzech, w swoje urodziny, zagra trzy koncerty z gośćmi ze świata”. W otoczeniu pięknej przyrody, z dala od miast, miasteczek, a nawet wsi, wśród dzikiego tętna lasu przeżyjecie muzyczną ucztę. Gdy już przemaszerujecie pół lasu, zażyjecie leśnej kąpieli, zaprosimy do odpoczynku nad stawem kąpielowym, ułożycie się wygodnie na hamakach bądź kocach, a ze sceny pośrodku wybrzmi muzyka…


Dzień pierwszy (11 lipca)
Grzech Solo — wieczór w koncepcji „Silent Concert”, czyli koncert na słuchawkach, Zagram dla Was mantry na saksofon, wyrwę Was z teraźniejszości w świat Waszych marzeń. Zamykasz oczy i lecisz. To przygoda inna niż wszystko, co słyszeliście dotychczas…
To wyjątkowa podróż w głąb siebie. Każdy słuchacz przeżywa ten koncert inaczej zamknięty w swojej wewnętrznej przestrzeni za pomocą słuchawek, to one są źródłem dźwięku. Grzech gra mantry na saksofonie i wielu innych instrumentach, czy przedmiotach zebranych podczas podróży w różne części świata. Dźwięki prowadzącego wielowarstwowe melodie saksofonu dopełnią brzmienia drewna, metalu, muszli, wiatru, oddechów, kamieni i skał zza koła podbiegunowego, zapętlone, w historie, które każdego słuchacza poprowadzą w ich wewnętrzny świat.
Słów kilka od słuchaczy...
„Genialny artysta, piękna sceneria, bardzo intymne doświadczenie. Formuła silent dopasowana idealnie do formy.” „Bardzo ciekawe doznanie, muzyka genialna. Saksofon wspaniały. Koncert, na którym słuchasz samej siebie, prowadzona feerią dźwięków.”
„Muzyczny majstersztyk. Jedyne w swoim rodzaju doznania, których nie sposób opisać słowami. Po prostu arcydzieło!”
„Niepowtarzalne doświadczenie, niepodobne do niczego innego. Grzech niczym Merlin wyczarowuje muzykę z przeróżnych, często nieoczywistych składników. Warto wziąć udział w tej magicznej sesji :)”
„Przepiękny koncert. Mała forma, wielkie przeżycie. Dziękujemy i czekamy na kolejne koncerty.” „Rewelacyjny koncert!!! Nieziemskie przeżycie :)”
„Każdy, kto potrzebuje wyciszenia, wewnętrznej harmonii i zniwelowania złych emocji, potrzebuje Grzecha.”
„Najcenniejszy jest czas, a to, co dał mi Silent Concert, to... możliwość pobycia samej ze sobą. Dźwięk, który otwiera umysł, wyobraźnia, która nie ma granic i ograniczeń. Wrócę... a tymczasem dziękuję.”
„Rewelacyjne doświadczenie bliskości muzyki, którą muzycy malują pejzaże. Bezpretensjonalna atmosfera. Bardzo polecamy!”
Dzień drugi (12 lipca)
To dzień moich urodzin!
Zaprosiłem fantastyczną artystkę z Brazylii — Liz Rosa oraz Aniel Someillan Trio z Kuby.
Zagramy kubańsko-brazylijsko-polski collage dźwięków, który podnosi wibracje, wprowadza w stan czystej radości i relaksu.
Liz Rosa to brazylijska piosenkarka. Urodziła się w Natal i rozpoczęła swoją karierę muzyczną w 2002 roku, mając zaledwie szesnaście lat. Po zdobyciu uznania w północno-wschodniej Brazylii, w 2007 roku przeniosła się do Rio de Janeiro. W 2012 roku wydała swój debiutancki album "Liz Rosa" (dystrybuowany przez Som Livre), który zwrócił uwagę słuchaczy i krytyków w Brazylii. W Rio de Janeiro, gdzie mieszkała przez dziewięć lat, Liz występowała w najważniejszych klubach, takich jak Vivo Rio, Beco das Garrafas, Teatr Rival, Semente i Blue Note Rio. Pojawiła się również w krajowych programach telewizyjnych oraz występowała z uznawanymi brazylijskimi artystami, takimi jak João Bosco, João Donato, Leila Pinheiro oraz Roberto Menescal.
Jej międzynarodowy debiut miał miejsce w 2013 roku na II Cotai Jazz & Blues Festival w Makau (Chiny). W kolejnych latach Liz Rosa występowała na wielu festiwalach i w klubach jazzowych na całym świecie, takich jak Punta del Este International Jazz Festival (Urugwaj), Rigas Ritmi Jazz Festival (Łotwa), Złota Tarka Festival of Traditional Jazz (Polska), Jazz at The Lyric (Toronto, Kanada) oraz Jazzahead (Niemcy). .W 2016 roku Liz przeniosła się do Nowego Jorku, aby rozwijać swoją karierę muzyczną. Od tego czasu występowała w renomowanych klubach jazzowych w mieście, takich jak Mezzrow, 55 Bar, Zinc, The Django i Birdland. Od 2018 roku Liz współpracuje z World Orchestrą Grzecha Piotrowskiego.
Aniel Someillan ukończył Konserwatorium im. Amadeo Roldana, specjalizuje się w grze na kontrabasie akustycznym i elektrycznym. Międzynarodowo uznany za współpracę z uznanymi artystami, w tym z Nailorem Azevedo (Proveta), Luedji Luną, Xenią Franca, Amaro Freitasem i Shabaką Hutchkings.
Dzień trzeci (13 lipca)
TAMARA BEHLER BAND - Promocja płyty.
... to nie tylko utalentowana wokalistka, ale także absolwentka UMFC w Warszawie w klasie wiolonczeli. Choć jej edukacja skupiała się na klasyce, to pasja do jazzu skierowała ją na muzyczne ścieżki wokalne.
O swojej debiutanckiej płycie pisze tak:
„Mój debiutancki album to podróż. Dla mnie — bardzo osobista.
Po raz pierwszy łączę to, co przez lata było rozdzielone: klasyczne wykształcenie wiolonczelistki i potrzebę wyrażania siebie poprzez głos. Gram i śpiewam — jednocześnie. To duże wyzwanie. I ogromna radość.
Brzmieniowo? To połączenie jazzu, world music, klasyki i nuty słowiańskiego folkloru. Powstał materiał, który trudno zaszufladkować. I dobrze”.
Na płycie znajdą się kompozycje Michała Salamona, Piotra Matusika, Grzecha Piotrowskiego, Arcadiusa Mauritza i Shachara Elnatana. To właśnie ich muzyka zainspirowała Tamarę to wejścia w zupełnie nowe dla siebie muzyczne przestrzenie, w których czuje się swobodnie i wreszcie ma odwagę wyrazić siebie poprzez muzykę.
Tamara Behler współpracuje z takimi artystami jak: Ula Dudziak, Ewa Bem, World Orchestra Grzech Piotrowski, Alchemik Big Band, Rewia Burleski, Borys Szyc. Jej umiejętność łączenia śpiewania z równoczesnym graniem na wiolonczeli jest niezwykle rzadka i dzięki temu bardzo atrakcyjna koncertowo.
Skład zespołu:
Tamara Behler — wokal, wiolonczela
Grzech Piotrowski — saksofon
Piotr Matusik — instrumenty klawiszowe
Shachar Elnatan — gitara
Peter Somos — perkusja
Jan Wierzbicki— bas

